Autor Ivan Csudai z ponuky Roman Fecik Gallery.

Ivan Csudai začal pôsobiť na scéne slovenského výtvarného umenia v druhej polovici 80. rokov, ktorá bola vďaka perestrojke charakteristická určitými ideologickými ústupkami zo strany štátnych orgánov a oficiálnych inštitúcií voči dianiu v domácej kultúre. Patrí do generácie, ktorá nadviazala na celosvetový postmoderný prúd neoexpresionistickej maľby v reakcii na minimalizmus a konceptuálne umenie dominujúce predchádzajúcemu desaťročiu. Prvé obrazy voľného štýlu namaľoval v roku 1983, jeho najstaršou známou publikovanou maľbou je však miniatúra s názvom „Autoportrét“ z roku 1982.

Neoexpresionizmus bol charakteristický silným emocionálnym obsahom a premyslenou, zámernou nedbalosťou. Jeho predstavitelia obhajovali figuratívne umenie, ktoré odrážalo autorove najprudšie pocity. Neoexpresionistov ovplyvňovalo i takzvané surové umenie (art brut), pričom podobne ako expresionisti pred nimi boli uchvátení „primitívnymi“ citmi, ktoré hrajú význačnú úlohu pri formovaní spoločnosti. Hnutie prinieslo návrat k zobrazovaniu čitateľných objektov, hoci niekedy abstraktným spôsobom.

Umelecké diela a obrazy slovenský a českých autorov. Maľby, grafiky, sochy, koláže a kresby.

Ivan Csudai

Ivan Csudai

  • Biography

    *1959, Svodov - Želiezovce

  • Influences

    neoexpresionizmus

  • Awards

    1993 - Cena Ex Aequo - XII. ročník prehliadky Súčasnej slovenskej grafiky v štátnej galérii v Banskej Bystrici, 1999 - Cena Ex Aequo - XIV. ročník prehliadky Súčasnej slovenskej grafiky v štátnej galérii v Banskej Bystrici

Showing all 2 artworks

Ivan Csudai

Dark grafika, 2011
50 x 70 cm grafika 2/5

Ivan Csudai

Dark, 2013
130 x 150 cm Akryl na platne