Zo zbierky: Milan Dobeš

12.jún – 31.júl 2024

Vitajte na výstave „Zo zbierky: Milan Dobeš“, ktorá predstavuje grafické diela Milana Dobeša zo súkromnej zbierky. Táto výstava prináša výber z Dobešovej grafickej tvorby z rokov 1996, 2005 a 2006, odhaľujúc jeho jedinečný prístup k zobrazovaniu kinetiky a optických efektov na ploche papiera.

1996: Výskum svetla na papieri

V roku 1996 sa Milan Dobeš sústredil na grafické interpretácie svojich kinetických a optických myšlienok. Jeho grafické diela z tohto obdobia experimentujú s ilúziou pohybu a svetelných interakcií prostredníctvom lineárnych vzorov a geometrických kompozícií. Dobeš využíva techniky sieťotlače a litografie na vytváranie diel, ktoré evokujú dynamiku jeho trojrozmerných objektov, no pritom zostávajú pevne zakorenené v dvoch dimenziách.

2005: Elegancia v grafike

Rok 2005 priniesol do Dobešovej grafickej tvorby nový stupeň elegancie a rafinovanosti. Jeho diela z tohto obdobia sa vyznačujú čistými líniami a precíznou geometriou, ktoré zachytávajú esencia pohybu a svetla. Dobeš experimentuje s kontrastmi a textúrami, čím vytvára vizuálne bohaté a dynamické kompozície, ktoré podnecujú divákovu predstavivosť.

2006: Grafické hranice vnímania

V roku 2006 Milan Dobeš ďalej rozvíjal svoje grafické techniky, čím posúval hranice vnímania pohybu a svetla. Jeho diela z tohto roku sú charakteristické zložitými vzormi a kompozíciami, ktoré skúmajú, ako statické obrazy môžu evokovať dynamiku a transformáciu. Prostredníctvom využitia opakujúcich sa tvarov a optických ilúzií vytvára Dobeš vizuálne zážitky, ktoré divákov neustále prekvapujú a fascinujú.

O autorovi: Milan Dobeš

Milan Dobeš, narodený 29. júla 1929 v Přerove v Českej republike, je medzinárodne uznávaný umelec, ktorý sa preslávil svojou prácou v oblasti kinetického a optického umenia. Po štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa venoval skúmaniu, ako svetlo a pohyb môžu ovplyvňovať vnímanie. Jeho grafické diela sú výnimočné svojou schopnosťou pretransformovať statické plochy do dynamických a fascinujúcich kompozícií.

Dobešove umelecké diela sú vystavené v mnohých popredných múzeách a súkromných zbierkach po celom svete, čo svedčí o jeho trvalom vplyve na svet súčasného umenia. Okrem grafiky a sochárstva sa Dobeš venoval aj tvorbe monumentálnych verejných diel, ktoré prinášajú kinetickú energiu do verejných priestorov.

Pozývame vás, aby ste sa ponorili do fascinujúceho sveta grafických diel Milana Dobeša a zažili, ako dokáže premeniť svetlo a pohyb na papiery na živé a dynamické zážitky.

*Pred návštevou výstavy nás prosím kontaktujte na info@rfg.sk

Diela z výstavy